همه چی از همه جا

علمی سیاسی فرهنگی و.......


آمستردام باجمعیت 1105000 نفر پایتخت کشور سلطنتی هلند است که امروزه به همراه رتردام و لاهه، یکی از سه  شهر اصلی این کشور  به شمار می آید.خط مترو از مکان ها و مراکز تجاری نزدیک ایستگاه می گذرد. ارتفاع بناهای مسکونی از ایستگاه به سوی حومه هر محله کاهش می یابد و فاصله میان خانه های مسکونی و ایستگاه مترو باید تنها در موارد استثنایی فراتر از 500 متر رود(تا 800 متر برای خانه های شخصی و انفرادی) به طوری که با پای پیاده هم بتوان آنرا طی کرد.

فضاهای سبز میان واحدهای مسکونی قرار گرفته و  ورود اتومبیل به آن ها ممنوع است.
دریاچه مرکزی محله های غرب در «اسلوترپلاس» مجاور بناهای بلندی است که حالت مرکزیت آن را تقویت می کنند و حتی هر واحد، در مقیاس کوچک دارای شیرخوارگاه، مهدکودک، و مدرسه ابتدایی است. مدرسه متوسطه، مدرسه حرفه ای و مراکز خدمات اجتماعی ،‌ استخرهای سرپوشیده،‌ دفترهای اداری و شهرداری و غیره در سطح هر محله وجود دارد.
باغ های محله نیز به شکلی  است که هیچ خانه مسکونی بیش از 800 متر از آن  دور نباشد.

باغ عمومی مرکزی با ظرفیت زیاد،  دارای  زمین های ورزشی ، دریاچه ها و غیره می باشد. 
شهر آمستردام بهترین نمونه فرم خاص شهرهای هلند است. در این شهر پلی روی رودخانه زده شده و جریان رود از راه کانال هایی به دریا متصل شده است. بخش سفلای رودخانه به صورت یک لنگرگاه داخلی، و بخش علیای رود در حد فاصل میان سد و کانال های ارتباطی، به صورت بندری خارجی عمل می کند.

ریج آمستردام موزه سلطنتی هلند است  که نزدیک به یک میلیون شیء با ارزش را در خود جای داده ، این موزه بزرگترین موزه هنر و تاریخ در هلند است. شاید این موزه شناخته ترین موزه به واسطه مجموعه قرن 17  و نقاشی های هلندی باشد که شامل کارهای رامبراند، ورمر و ژان استین است.

مناطق دیدنی حوالی آمستردام

 برای کسانی که مایل هستند از نمایشگاه گل بیشتر بدانند: با توجه به شهرت هلند به لاله، بيشتر گل های نمايشگاه را گل های لاله تشکيل می دهد. در اين ميان گل های لاله واژگون جلوه و نمای خاصی دارند.  اين نمايشگاه، که به نمايشگاه کيوکن هوف مشهور است، در فضای وسيعی بنا شده و در فضای باز آن  گل ها به شکل های زيبايی آرايش داده شده اند. بر اساس اطلاعات مندرج در وبگاه نمايشگاه گل هلند، سابقه نمايشگاه به سال ۱۹۴۹ برمی گردد. سالانه در حدود ۷۰۰ هزار نفر از نقاط مختلف دنيا از اين نمايشگاه ديدن می کنند. اين رقم در مواردی به ۹۰۰ هزار نفر بازديد کننده در سال نيز رسيده است. در حال حاضر  ۹۰ شرکت مختلف در نمايشگاه کيو کن هوف فعال اند.

نمايشگاه گل هلند در شهر ليز Lisse که در حومه شهر ليدن هلند قرار دارد. هزينه بازديد از نمايشگاه ۱۲.۵  يورو برای بزرگسالان و ۵.۵ يورو برای کودکان (بين ۴ تا ۱۱ سال ) می باشد. آدرس نمايشگاه    Stationsweg 166 a,2161 AM Lisse , Holland و زمان نمايشگاه ۲۳ مارس تا ۱۹ می از ۸ صبح تا ۷ بعد از ظهر می باشد.وبگاه نمايشگاه گل هلند :www.keukenhof.nl 

روز ملکه در هلند :

 روز شنبه (سي‌ام آوريل)  مصادف با روز تولد  ملكه سابق هلند است . این روز يکی از تعطيلات رسمی  کم شمار هلندی ها است.
 در اين روز مردم از صبح زود بيدار مي‌شوند و در خيابانها به جشن و پايكوبي مي‌پردازند. آنها معمولاً لباسهايي به رنگ نارنجي، كه همان رنگ ملي كشورشان است، به تن مي‌كنند.( فاميل خانواده سلطنتی اورانيه است كه در فارسی به معنای نارنجی می باشد). در اين روز مردم سعي می كنند رنگ نارنجي را  استفاده كنند مثل لباس نارنجي ،كلاه نارنجي . اگر صبح زود اين روز به خيابان برويد، خيابان مملو از مردمی است  که  بساط پهن كرده اند و وسايل اضافه خودشان را به فروش می رسانند. قیمت ها ی وسايل عرضه شده بسيار پايین  است.  در اين ميان تعداد زيادی از  فروشندگان را  بچه ها تشکيل می دهد که با شوق و ذوق لوازم و اسباب بازيهاي اضافه خودشان را برای  فروش عرضه می کنند. نقل است که باني اين برنامه دانشجوهاي آمستردام بودند كه وسايل و لوازم اضافه خودشان را به حراج می گذاشتند. بعد ها اين ابتکار با استقبال ساير مردم مواجه شد و ادامه پيدا کرد.
 در اين روز ملکه نيز برنامه های خاصی دارد.  ملكه هر سال شهري را انتخاب كرده و آن روز را در آنجا سپري مي‌كند، مردم نيز معمولاً او را همراهي مي‌كنند. ملكه به همه قسمت‌هاي شهر سر مي‌زند و بچه‌هاي كوچك در برابر او شعر مي‌خوانند. اهميت اين روز آن قدر زياد است كه در بعضي از شهرها مردم، صبح خيلي زود موتورهايشان را روشن مي‌كنند و بر اين عقيده‌اند كه با ايجاد سر و صداي زياد همه را از خواب بيدار كنند زيرا هيچكس نبايد در روز تولد ملكه بخوابد.

 سیستم آموزشی هلند:

آموزش اجباري از 5 تا 17 سال به مدت 12 سال به صورت تمام وقت طول مي كشد ويا از 5 سالگي تا پايان سال تحصيلي كه دانش آموز به سن 16 سالگي مي رسد به طور تمام وقت(اجباری است) واز 16 تا 18 سالگي به طور پاره وقت دنبال مي شود.آموزش پيش دبستاني به صورت جداگانه در هلند وجود ندارد.آموزش ابتدائي هشت سال به طول مي انجامد كه از 4 تا 12 سالگي بوده.آماده سازي كودكاني زير 4 سال تحت مسئوليت وزارت بهزيستي ، بهداشت وامور فرهنگي ميباشد.در اين‌ دوره‌ دانش‌آموزان‌ آموزش‌هاي‌ دوره‌ مهد كودك، خواندن‌ و نوشتن‌ زبان‌ هلندي، رياضيات، علوم‌ طبيعي‌ و علوم‌ اجتماعي‌ را فرا مي‌گيرند.

 13 دانشگاه، 75 مدرسه‌ عالي‌ حرفه‌اي‌(HBO)  و پنج‌ مؤ‌سسه‌ آموزش‌ عالي‌ كه‌ شامل‌ دوره‌هاي‌ تحصيلات‌ تكميلي‌ است، مجموعه‌ مراكز آموزش‌ عالي‌ اين‌ كشور را تشكيل‌ مي‌دهند.

شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها داشتن‌ ديپلم‌ مقدماتي‌ دانشگاه‌ ( VWO )و شرط‌ ورود به‌ مدارس‌ عالي‌ حرفه‌اي‌(HBO)  ديپلم‌ متوسطه‌ پيشرفته‌ (HAVO)  است. دانشجوياني‌ كه‌ اين‌ مدرك‌ را نداشته‌ باشند، با حداقل‌ سن‌ 21 سال‌ مي‌توانند براي‌ رفتن‌ به‌ دانشگاه‌ امتحان‌ ورودي‌ (Colloquium) را بگذرانند. دانشجويان‌ خارجي‌ براي‌ ورود به‌ دانشگاه‌هاي‌ هلند بايد مدركي، معادل‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ هلند داشته‌ باشند.

وبلاگ دانشجویان ایرانی در هلند

از زیباییهای هلند نوشتم اما نگاهی دیگر به هلند بیاندازیم:

وزارت امور اقتصادي، وزارت آموزش، فرهنگ و علوم و وزارت دارايي هلند به منظور ترغيب و تشويق صنعت فيلم كشور به سرمايه گذاريهاي قابل توجهي در صنعت مذكور مبادرت نموده اند. لازم به ذكر است كه وجود چنين محركهايي به افزايش و تداوم توليد فيلمهاي هلندي و جذب سرمايه گذاريهاي خصوصي منجر گرديده است.  يكي از سياستمداران اسلام ستيز هلندي فيلمي ساخته است كه در آن مستقيما به قرآن اهانت مي شود. در اين فيلم آياتي از قرآن در كنار تصاوير اعدام ها در عربستان سعودي و سر بريدن ها در عراق و سنگسارها در ايران قرار داده شده است .
افشای جزییات فیلم ضد اسلامی در هلند

 با تشکر از سپیده عزیز

+ نوشته شده در  سه شنبه ۸ شهریور۱۳۹۰ساعت 12 PM  توسط رضا قائمی  |